Chór ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu, prowadzony przez nauczycielkę muzyki Pani Renatę Dziubę, osiąga sukcesy w konkursach i przeglądach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Uczniowie śpiewają z wielką pasją!

>>Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji TV Łużyce pt. Śpiewająco pną się w górę<<

Spotkanie autorów książki kucharskiej zd

Uprzejmie informujemy, że Urząd Miejski w Nowogrodźcu wziął udział w projekcie pod tytułem „Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku”.

Książka „Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku” prezentuje przepisy kulinarne z całego regionu dolnośląskiego wraz z pięknymi zdjęciami Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, wydarzeń lokalnych,  pysznych potraw, jak również zdjęciami promującymi poszczególne powiaty i gminy.

Miło nam Państwa poinformować, że Gmina Nowogrodziec, jako jedyna z powiatu bolesławieckiego, zaprezentowała w książce „Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku” ulubione przez naszych Mieszkańców dania regionalnej kuchni przedwojennej i nowoczesnej.

Podczas spotkania, które odbyło się w nowogrodzieckim ratuszu, Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie podziękował Autorom przepisów kulinarnych. Wręczając książki wraz z upominkami Burmistrz Robert Relich skierował wyrazy wdzięczności dla wszystkich Pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Parzycach, Kierżnie, Wykrotach oraz wyrazy wdzięczności dla Pani Matyldy Smusz, Pani Zofii Ludziak, Pani Małgorzaty Kaśków oraz Sołtysa Godzieszowa Pana Piotra Tutak i Pana Franciszka Bochenek.

Przepisy kulinarne naszych Mieszkańców wyróżniają się wyjątkowym i głębokim smakiem, bogactwem tradycji przywiezionych po wojnie z Bośni i z Kresów Wschodnich.

Polecamy serdecznie fantastyczne, smaczne przepisy naszych Autorów. Wszystkie przepisy są przez nich dobrze dopracowane i stanowią niejednokrotnie wzór potrawy idealnej.
Warto pamiętać o tradycjach, również kulinarnych.

Zapraszamy Panstwa do zapoznania się! Polecamy serdecznie!

Przepisy kulinarne Mieszkańców Gminy Nowogrodziec: 

Książka „Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku” jest dostępna w wersji online'owej:
https://plus.gazetawroclawska.pl/wydania/kulinarne-podroze-po-dolnym-slasku

Książka „Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku” została wydana przez Gazetę Wrocławską.

Zdięcia ze spotkania

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka Miejska w Nowogrodźcu zorganizowała „Mikołajkowy kiermasz książek”, który potrwa do 14 grudnia 2018 roku.

W ofercie znajdują się: bajki dla najmłodszych, baśnie, literatura dla młodzieży i wiele innych! Wszystkie książki są nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach!

Książki mozna nabyć w godzinach otwarcia biblioteki.
Zakupiona książka może wzbogacić domowy księgozbiór lub być wspaniałym prezentem mikołajowym, urodzinowym lub świątecznym.

Zapraszamy serdecznie!

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Nowogrodziec rozpoczęły się dnia 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 odśpiewaniem hymnu narodowego, w ramach akcji pn. „Rekord dla Niepodległej”, w której wzięły udział dzieci z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu. Po odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu dzieci otworzyły ogromny prezent, z którego wyleciały biało-czerwone balony.

Kolejnym wydarzeniem była uroczystość w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi. Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych ze szkół z terenu Gminy Nowogrodziec, Kompanii 23 Pułku Artylerii z Bolesławca i Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Dolnośląskiej Hufca im. Szarych Szeregów.

>>Relacja GCKiS w Nowogrodźcu<<

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę świętowano w Szkole Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach, realizując projekt „Dla Niepodległej”.

W ramach tego projektu realizowano :
• na lekcjach pogłębiano wiedzę o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę, przybliżano sylwetki bohaterów narodowych;
• uczniowie starszych klas pisali wypracowania na temat: „Czym w obecnych czasach przejawia się patriotyzm?”;
• na lekcjach historii w klasie III gimnazjum i w klasie ósmej odbyło się spotkanie z najstarszymi Mieszkańcami wsi Wykroty;
• uczniowie nauczyli się czterech zwrotek hymnu narodowego;
• wszystkie klasy wykonały okolicznościowe gazetki i plakaty;
• reprezentacje szkoły brały udział w konkursach: historycznym we Wrocławiu i recytatorskim w Legnicy;
• zorganizowano szkolny konkurs plastyczny pt.: ,,Niepodległa”;
• przedszkolaki wykonały chorągiewki, które były rozdawane samotnym osobom;
• na zajęciach przedsiębiorczości uczniowie wykonali okolicznościowe kartki „ Życzenia dla Polski ”;
• uczniowie klasy czwartej wymienili kartki pocztowe z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Dąbrowie Górniczej;
• dzięki zaangażowaniu Wicedyrektora szkoły Małgorzaty Sokalskiej, uszyto stroje historyczne dla kosynierów;
• szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego dnia 9 listopada o godzinie 11.11;
• Dyrektor i Wicedyrektor wraz z pocztami sztandarowymi reprezentowały szkołę w obchodach gminnych i lokalnych, poza tym wraz z młodzieżą złożyły kwiaty pod pomnikiem w Wykrotach;
• dzieci i młodzież pod kierunkiem Pani R.Bafeltowskiej szyją jak największą flagę polską na zajęciach świetlicowych.

Kulminacją obchodów był koncert „Dla Niepodległej”, który odbył się dnia 7 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Wykrotach. W ramach koncertu wystąpili nie tylko uczniowie, ale też starsi i młodsi Mieszkańcy miejscowości Wykroty, Zagajnik, Godzieszów. 

W organizację tej wspaniałej uroczystości byli zaangażowani rodzice oraz wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej w Wykrotach, a chór nauczycieli nawet zaśpiewał piosenkę ,,Mury”.

Celem uroczystości było nie tylko uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wspólny śpiew starych pięknych patriotycznych pieśni, ale także integracja środowiskowa i międzypokoleniowa.