Orszak zd1

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami (Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

6 stycznia 2019 roku nowogrodziecki Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami naszego miasta. Po mszy świętej o godzinie 12.00, śpiewając wspólnie kolędy, podążyliśmy za Królami w kierunku sceny ustawionej na parkingu szkolnym, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Bożemu Dziecięciu.

Na trasie przemarszu uczestnicy napotykali przeróżne postacie z jasełkowej tradycji. Jak co roku spotkaliśmy nienawistnego Heroda, byliśmy świadkami walki dobra ze złem. Wraz z pasterzami przekroczyliśmy próg nadziei, by pokłonić się Nowonarodzonemu w ubogiej Stajence.

Hasłem tegorocznego orszaku były słowa Wielkiego Polaka - Świętego Jana Pawła II: „Odnowi oblicze ziemi”. Zanieśliśmy do stajenki nasze pragnienie odnowy oblicza ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas.

Do Orszaku Trzech Króli dołączyło wielu mieszkańców naszej gminy. Tego dnia, każdy mógł być Królem - założyć koronę na głowę i podążyć za betlejemską gwiazdą do Stajenki. Była to znakomita okazja do tego, aby być razem skupieni wokół tej pięknej tradycji. /Oprac.: Jadwiga Maksymowicz - SP Nowogrodziec, fot. Marcin Krzywdziński/

1

2

3

4

5