>>Zapraszamy Panstwa do obejrzenia relacji TV Łużyce pt. Wieńce – ludowe dzieła sztuki<<

 

19 sierpnia 2018 roku Mieszkańcy i Goście Gminy Nowogrodziec świętowali z dwóch powodów. Po pierwsze, aby uczcić Dożynki Gminne, po wtóre - z okazji XXIII Święta Chleba. Gospodarzem wydarzenia było sołectwo Milików. W wydarzeniu uczestniczyli: przedstawiciele władz Gminy Nowogrodziec na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz, Radni Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, Sołtysi z terenu gminy Nowogrodziec, Rolnicy i rolnicze poczty sztandarowe, licznie zgromadzeni Mieszkańcy i Goście Gminy Nowogrodziec.

Uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej mszy świętej Dożynkowej, koncelebrowanej przez Księdza Dziekana Krzysztofa Słabickiego, Ks. Artura Węgla, Ks. Proboszcza Janusza Leszczyńskiego oraz Ks. Janusza Wilka. W Misterium Chleba Starostowie Dożynek – Barbara Sądaj i Roman Burdyna uroczyście przekazali chleb z tegorocznych plonów na ręce Gospodarza Gminy Roberta Relicha, który następnie dzielił się chlebem z uczestnikami wydarzenia.

Od wieków Święto Plonów wpisuje się w tradycję ludową. Jest symbolem dorobku, ciężkiej pracy Rolników i stanowi wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. Doceniając ciężką, wieloletnią pracę i osiągnięte wyniki produkcyjne, Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich wyróżnił emerytowanych Rolników z Gminy Nowogrodziec: Jadwigę i Franciszka Mandziuk z Czernej, Tadeusza Burdynę z Milikowa, Genowefę i Rudolfa Kida z Gościszowa, Katarzynę i Jana Kurek z Kierżna, Emila Puk z Nowogrodźca, Rudolfa Skibę z Zebrzydowej, Krystynę i Antoniego Staniów z Zagajnika, Leonię i Edwarda Pilnych z Gierałtowa.

Święto Chleba jest jedną z najważniejszych imprez kulinarnych organizowanych w Gminie Nowogrodziec. Jej celem jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej i dziedzictwa niematerialnego. Interaktywny charakter Festiwalu Smaku przyciąga co roku coraz większą rzeszę turystów, którzy przez cały dzień mogą degustować tradycyjne wypieki chlebowe, sporządzone przez zespoły folklorystyczne z terenu województwa dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Landfrauenkreisverein z Hirschfelde. Podczas tegorocznych obchodów z repertuarem tradycyjnej muzyki ludowej o tematyce żniwnej i dożynkowej zaprezentowały się takie zespoły jak: „Działoszynianie” z Działoszyna, „Łużyczanki” z Pobiednej, „Bogdanki” z Mirska, „Jarzębina” z Zawidowa, „Gościszowianki z Kapelą” z Gościszowa, „Czernianki” z Czernej, „Zagajnik-Wykroty z Kapelą” i „Milikowianki z Kapelą” z Milikowa. Każdy z zespołów otrzymał atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz finansowe. Przyznane zostały również nagrody indywidualne. W programie artystycznym zaprezentowała się Nowogrodziecka Orkiestra Dęta z Kapelmistrzem Janem Chojnackim na czele.

Wzorem ubiegłych lat Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu zorganizowało konkurs na Przydomowe Ozdoby Dożynkowe, w którym główną nagrodę otrzymała Janina Szczypta. Decyzją komisji w konkursie na Wieńce Dożynkowe laureatem pierwszego miejsca zostało Sołectwo Gościszów. Drugą lokatę zajęło Sołectwo Milików, a trzecie miejsce przypadło dla Sołectwa Wykroty. Podczas Dożynek odbył się Turniej o Złoty Kłos Burmistrza Nowogrodźca, w którym do walki stanęły prężnie działające Koła Gospodyń Wiejskich z Czernej i Wykrot. Po zliczeniu punktów z wynikiem 4:3 zwyciężyło KGW z Czernej.

Na koniec wystąpiła znana grupa muzyczna nurtu discopolo - Zespół „Skaner”, który znany jest z takich hitów jak: „Amore”, „Nadzieja” czy „American Boy”.

Ponadto podczas Dożynek Gminnych gościliśmy przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Bolesławca ze stoiskiem informacyjnym dotyczącym bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Nie zabrakło również Tyberiusza Kowalczyka ze swoim sportowym show czy Eski Summer City, która relacjonowała na żywo przebieg imprezy.

Serdecznie zapraszamy za rok do Parzyc, gdzie odbędą się kolejne Dożynki Gminne!

>>Wiecej zdjęć - GCKiS w Nowogrodźcu<<