wizyta w Srbac zd

W dniach 12-14 października br. oficjalna delegacja Gminy i Miasta Nowogrodziec na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem wzięła udział w uroczystych obchodach święta naszych partnerów - Dnia Gminy Srbac w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowinie. W składzie delegacji również wzięli udział członkowie Chóru Środowiskowego „Harmonia”, członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Zebrzydowej, Mieszkańcy naszej gminy.

Wizyta naszej delegacji w Srbac miała miejsce w związku z zaproszeniem władz Gminy Srbac na obchody święta naszych partnerów - Dni Gminy Srbac. Wydarzenie zostało zainaugurowane uroczystą akademią, mająca miejsce w dniu 12 października 2016 roku w Domu Kultury w Srbac. Podczas akademii wystąpił Chór „Harmonia”, który zaprezentował swój dorobek artystyczny, akcentując powiązania kulturowe regionów poprzez wykonanie tradycyjnych pieśni regionalnych, co spotkało się z bardzo gorącym przyjęciem przez mieszkańców partnerskiej Gminy Srbac. Na zaproszenie Naczelnika Gminy Srbac Drago Ćirića Chór Harmonia wystąpił również podczas drugiego dnia obchodów, zbierając gromkie oklaski gościnnej publiczności.

Delegacja, na czele z Burmistrzem Nowogrodźca uczciła pamięć Polaków, którzy spoczywają na cmentarzach w Srbac oraz w Nowym Martyńcu, który niegdyś stanowił ważny ośrodek polskości na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny. Pochowanych na ziemiach serbskich Polaków uczczono minutą ciszy, złożono wieńce oraz zapalono znicze.

Mieszkańcy naszej gminy Panowie Czesław Urban i Kazimierz Urban zaprezentowali wystawę fotograficzną obrazującą życie naszych rodaków na terenach Bośni w latach 1895-1946. Wystawa była poświęcona pamięci sławnego Polaka, wybitnego działacza polonijnego, prekursora powrotu ludności polskiej z terenów byłej Jugosławii do Ojczyzny, Adama Urbana.

Stoisko promocyjne Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu z materiałami o Gminie Nowogrodziec i gadżetami promocyjnymi cieszyło się zainteresowaniem naszych partnerów.

Podczas pobytu w Srbac koło Gospodyń Wiejskich z Zebrzydowej prezentowało tradycyjne polskie potrawy, jak pierogi, wędliny, bigos, chleb, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Gminy Srbac.

Uczestnicy oficjalnej delegacji z Gminy Nowogrodziec spotkali się z wspaniałą serbską gościnnością, ciepłym przyjęciem, serdecznością i życzliwością.

>>Fotorelacje z pobytu w partnerskiej Gminie Srbac - UM w Nowogrodźcu<<